average price clear stone per ton

Get Price And Support

What are Quartz Crystals Worth? Rockhounding Ar

Commercially speaking, dealers sell quartz by the pound either wholesale or retail. Uncleaned mine-run specimen material may cost from $4-$6 per pound. To pick off a table of this material with some of the clay washed off, may cost you $8-$10 per pound. Cleaned clear specimens in small sizes often cost between $10-$15 per pound.

Get price

Gravel Needed Calculator Gravel Calculator

Let's be honest sometimes the best gravel needed calculator is the one that is easy to use and doesn't require us to even know what the gravel needed formula is in the first place! But if you want to know the exact formula for calculating gravel needed then please check out the "Formula" box above.

Get price

Gravel Stone

Gravel is an Undervalued Landscaping Tool For most of us, thinking about landscaping brings images of plants, water features, and mulch to mind. Gravel is not something many think of as a landscaping tool, which is a shame because it is an attractive, versatile, and cost effective option.

Get price

Solved Calculating Average Price Per Ton Microsoft

I have a table of data that list all product sales. I have a calculated column that calculates the cost / ton. When I put this column in a matrix, each line calculates correctly but when I roll up the data to a product category or aggregate of the whole, the data is the average of each line ($226.73) and not total cost / total ton ($232.85).

Get price

Material Calculator Fred Burrows

Step 2 Enter the length, width and depth of area to fill (NOTE depth is in inches, not feet) Step 3 Click Calculate to get amount needed

Get price

Crushed stone Wikipedia

Crushed stone has one of the lowest average by weight values of all mineral commodities. The average unit price increased from US$1.58 per metric ton, f.o.b. plant, in 1970 to US$4.39 in 1990. However, the unit price in constant 1982 dollars fluctuated between US$3.48 and US$3.91 per metric ton for

Get price

1 ton of pea gravel = how many gallons? OnlineConversion

If JohnS is correct, in that 31 5-gallon buckets equals a ton, and they charge $32.00 per ton, then one bucket should only be a few cents more than $1.00. Thank you for asking, since I was trying to find a very similar answer! I need to get a few 5-gallon buckets of large gravel for filling holes in the steepest country driveway known to man.

Get price

Gravel Raleigh NC

Note Price Increase Refresh this page Available Products delivered include Driveway and Drainage Gravel $23.00. to $35.25 Per Ton, Decorative Brown River Bed $60.00 to $69.00 Per Ton, Erosion Control Rocks Control Ditch Rocks $30.50 to $68.00 Per Ton, Pavers Sand and Pavers Gravel $23.25 to $33.50, Rock Dust and Screenings, Delivery area include Raleigh, Wake Forest and the Triangle areas.

Get price

Price of lime Soil and Amendments HayTalk Hay

Oct 10, 2010 · Lime from my fertilizer company is $45 a ton spread but since I'm so far away from them in a non farming area it's an extra $10 a ton to get it delivered and spread on my fields. I typically have to apply a ton per acre every year to keep the ph where it needs to be.

Get price

2019 Mulch Prices Cost Per Yard, Bulk Delivery

Gravel, Crushed Stone, and Crushed Brick Mulch Gravel and crushed stones cost $10 to $20 per ton, can be used as mulch over a garden bed, and discourages weed growth. Use landscape fabric under stone to keep weeds down and to keep the rocks from sinking into the soil.

Get price

Prices Of Sandstone Global Stone Prices Center

Prices Of Sandstone Global Stone Prices Center Stonecontact.Com, Stone Suppliers Publish Stone Prices in Global Stone Price Center.

Get price

Free material calculater for boulder weights and coverage

1 ton = 2000 lbs 1 acre = 43,560 square feet 3 x 3 x 3 = 1 cubic yard BOULDERS WEIGHTS BOULDERS COVERAGE (per ton) 1' boulder = 45 lbs 1' to 2' boulders = 14 square feet 2' boulder = 250 lbs 2' to 3' boulders = 9 square feet

Get price

Tile & Natural Stone Flooring Price Guide

Average Price Range. The size of the tile and how durable it is are among the factors determining price. For installation, expect to spend $4-$8 per square foot. For natural stone flooring, you'll pay $5-$10 per square foot for the material. Stone flooring installation costs average $7 per square foot.

Get price

Fuel Cost Calculator

Cost-Effective. Because anthracite burns so slowly, it produces more heat for less cost. Use our Fuel Cost Calculator to see how much anthracite coal can save you in heating costs.

Get price

Tanzanite Price & Tanzanite Value (Updated 2019

The current price and value for Tanzanite changes based on the weight. Tanzanite showing a noticeble green component will be worth significantly less. For richly colored AAA Tanzanite, 1ct is approximately worth $300-$425 per carat. 2ct sizes reach $450-$650 per carat. 3 carats and up will reach $650-$750 per

Get price

Calculating gravel tonnage, cubes, and sand and earth.

The densities (pounds per square foot, or tons per cubic yard, sometimes called "pounds per foot" or "tons per cube") will also vary according to the season, the saturation levels (dampness) of the piles of medium when you purchase the mediums, the quality of the

Get price

Crushed Stone & Crushed Rocks Delivery NJ/NY

There is a 20 ton minimum for crushed stone bulk delivery. Crushed Stone Prices / Crushed Rock Prices For more information about our crushed stone wholesale pricing, call ATAK Trucking at 917-912-2900 and ask to speak to Tom. Stone Calculator To determine how much crushed stone you need, use our Stone Calculator. Based on your coverage area

Get price

Limestone volume to weight conversion

For instance, calculate how many ounces, pounds, milligrams, grams, kilograms or tonnes of a selected substance in a liter, gallon, fluid ounce, cubic centimeter or in a cubic inch. This page computes weight of the substance per given volume, and answers the question How much the substance weighs per volume. Reference (ID 1519) 1.

Get price

JM&M Stone and Yardworks Merrimack, NH 03054

We are a family owned business specializing in the delivery of stone, gravel, mulch, topsoil and other earth products. We pride ourselves in offering the highest quality product at

Get price

Sand and Gravel Retail Price List Weidle Corporation

$18.00 ton. mixture of 2 in to 8 inch screened rock / landscape use Topsoil & Fill Dirt sold by the yard at 2300 lbs per yard. One Ton = 2000 lbs. One Cubic Yard = aprox 2300 lbs ( soils ) One Cubic Yard = aprox 3500 lbs ( sand / gravel ) Area calculation = L x W x D divided by 27 = Cubic yards x 1.5 = tons. SEE our sand gravel calculator for easy quantity estimation

Get price

Material Supply for Homeowners Steed and Evans

Yes, we offer delivery. It is usually an additional charge, but in some cases based on the nature of the material, it is already included in the price. For delivery pricing on sand, stone or asphalt, please contact our Heidelberg Pit in St. Jacobs at 519-699-4646. Our concrete supply is delivery only. How do I calculate how much material I need?

Get price

Prices Of Limestone Global Stone Prices Center

Prices Of Limestone Global Stone Prices Center Stonecontact.Com, Stone Suppliers Publish Stone Prices in Global Stone Price Center.

Get price

Sand and Gravel Retail Price List Weidle Corporation

$8.50 ton. natural raw product removed from the local deposit, sand through 8 inch rock. Concrete Sand. $8.50 ton. Sand for making Readi Mix Concrete. Pea Gravel 8s. $13.50 ton. ⅜ inch round washed gravels. 57s (very limited supply) $15.50 ton. ½ to 1 inch round washed gravel. B-19. $13.25 ton. Crushed stone 1 inch to dust / compacts well.

Get price
[]

Renting Pasture Land in Mississippi

have the potential to produce 4 tons (8,000 lbs) of hay per acre when fertilized properly. The cost based on the AU will be Pasture charge per head per month ($ head/month) = AU x Hay price per ton x Quality Factor 1.5 AU x $70/ton hay x 0.18 quality factor = $18.90 per

Get price

A Guide to Emerald Cut Diamond Prices PriceScope

The charts below show current retail diamond prices statistics for emerald diamonds from the inventories of 15 vendors listed on Pricescope. Each link represents an average per carat price for different color and clarity combinations. Please be aware that cut quality can make a difference in price.

Get price

2019 Diamond Price Chart You Should Not Ignore

Diamond prices are calculated per carat. The per-carat price increases exponentially as you move up in carat weight. If a 1.2 carat H VS2 stone is $7,200 per carat, the diamond price would be $8,640 (1.2 x $7,200) The prices listed here are the actual average asking price by sellers. This is only accessible to jewelers and dealers.

Get price

57 Bluestone Gravel Saunders Landscape Supply

Our 57 Bluestone Gravel is great for driveways, septic fields, bedding for large pipes, filter stone, dry wells, concrete slab bedding and residential drainage. Delivery is FREE!

Get price

Local Gravel & River Rock Portland Rock and Landscape

1/4″ minus— crushed gravel with fines. Commonly used for paths and under dry set patios. Packs tight. $38 per yard

Get price

How Much Does Sandblasting Cost?

Small jobs will cost much more expensive than large jobs due to the setup time and cleaning cost. Larger jobs can afford to suck in the cost of setup and cleanup into the total cost of a job. The average sandblasting company will charge $40 to $65 dollars per hour of labor. Specialty services will cost over $75 per

Get price

Ballpark $ for putting gravel down roughly 250ft driveway

Mar 11, 2015 · We just had our 500 ft. 20 year old lane re-graveled. 16 ft, by 500 ft. Cost $1,600 and included 5 loads of course base rock, 5 loads fine gravel for $1,200 and $400 to bring in the proper machinery to spread and compact it . Important to compact it so it is a solid road, not 4 inches of loose gravel to try to drive through.

Get price